Stop Skavica

Stop Skavica

About us Activities Protests

Proteston ne Londer, 20 Tetor, 2022

Edhe njeher per dibren!
Proteston ne Londer, 20 Tetor, 2022
20 Tetor, 2022
Sic dihet u zhvillua protesta e organizuar nga OPPOSITION TO SKAVICA DAM/”KUNDERSHTIMI NDAJ DIGES SE SKAVICES” ne Londer per kundershtimin e Skavices .
Ishte nje protest shume e rendesishme sepse kompania e Bechtelit do te zgjidhte contraktues per zhvillimin e punimeve te hidrocentralit qe tregon qarte se dibra do te jete shume afer rrezikut te egzistences se saj. Protesta ishte shume e suksesshme , e jashtezakonshme dhe arritem te japim mesazhin e fuqishem ndaj kompanise bechtel per ndalimin e Skavices megjithese ishte nje kohe e shkurter per tu pergatitur.
Entuziazmi dhe gadishmeria e te gjithe pjesmarresve per gjate dy javeve dhe ne protest ka qene e jashtezakonshme ku te gjithe ndizeshin nga deshira dhe dashuria e flakte per te ba gjithcka per te mbrojtur vendin e tyre, pothuajse te gjithe kane mbajtur fjalime dhe nuk kishim kohe me regjistruar vidjo. Protesta pati dy vecori kryesore , percollem fuqishem mesazhin per ndalimin e Skavices dhe treguam krenarine dibrane me kenge dhe vallet tona duke treguar se jemi nje popull i lashte dhe me tradita. Jemi mesuar ta shohim suksesin e protestave vetem nga pjesmarrja qe patjeter eshte e rendesishme por une ne fjalen time fola per zerin e 25 mije banoreve dibran. Suksesi i nje proteste nuk varet vetem nga numri i protestuesve por arritja e dhenjes se mesazhit dhe kjo u arrit.
Kjo u duke tek interesimi i te huajve qe pyetnin se per cfar eshte kjo protest?
Kjo u duke ne syte e oficerit te policise i befasuar me entuziamin tone duke i thene Ferziletes se kjo qe po beni ju per vendin tuaj do te beja te njejten gje dhe une per vendin tim.
Gjergj Kastriot i fitoji te gjitha betejat me turqit pavarsisht se ushtria e tij ishte me e vogel ne numer dhe armatime , por duke qene ne unitet dhe te bashkuar e shpetojme dibren nga ky projekt famkeq.
Te peqare do te jemi force e fuqishme ne zhdukjen e Dibres!!
Perfitoj te percjell falenderimet me te sinqerta per te gjithe pjesmarresit, kane qene te mrekullueshem.
Nuk diskutohet meritat e vecanta per Ferzileta Gjika dhe Jurgenin qe udhetuan gjithe nates nga New York dhe mberriten ne mengjes heret ne protest mbi te gjitha dhe ligjerimet e tyre gjate gjithe protestes duke mbajtur larte moralin e protestes.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The movement "Opposition to Skavica Dam", "Opposition to the construction of the Skavica Project" has been approved, legitimized by the Court of Tirana, as a popular movement to oppose the construction of Skavica, and aims to protect Dibra. I invite all Dibras to be part of this movement, all-popular, united more than ever. Please contact us with the following information: **email: oppositionskavica@gmail.com ** cell: 0696752775 **With respect, ** Ferzileta Gjika